Przegląd gitar Gibsona

GITARY GIBSON
Firma Gibson posiada długą, bo ponad stuletnią historię. Założycielem tej marki był Orville Gibson, który swoją przygodę z lutnictwem rozpoczął od budowy mandolin, do których wprowadził i opatentował kilka innowacji. Gibson przodował w produkcji gitar hollow body, a wprowadzony w 1936 roku model Gibson ES-150 był wielkim sukcesem, który znacznie wysławił producenta. Na początku lat pięćdziesiątych firma Fender wypuściła na rynek pierwszą gitarę elektryczną z litej płyty, a bardzo wysokie wyniki sprzedaży sprawiły, że Gibson także zdecydował się by wyprodukować gitarę elektryczną z litej płyty.

Gibson Les Paul
Dziś słysząc pojęcie .gitara rockowa. mamy przed oczami najczęściej konstrukcję Les Paul. Gitara ta powstała w 1952 roku, a przy jej powstawaniu czuwał gitarzysta Lester William Polsfuss, znany jako Les Paul. Brzmienie tych gitar charakteryzuje się ciepłym, mięsistym dźwiękiem i długim wybrzmiewaniem. Instrumenty te zyskały ogromną popularność wśród muzyków rockowych i metalowych, a do grona tych najbardziej znanych nalezą między innymi Jimmy Page, Slash, Zakk Wylde.

Gibson SG
Ta rockowo wyglądająca gitara posiada nie mniej drapieżne brzmienie. Instrument ten wyszedł w 1961 roku i początkowo miała zastąpić Les Paula, jednak nie jest łatwo przyćmić doskonałą pozycję, którą wypracowała sobie gitara Les Paul. Okazało się, że konstrukcja SG również trafiła w gusta gitarzystów i dziś wśród rockowych gitar prym wiodą zarówno Gibson SG jak i Les Paul. Do najsławniejszych użytkowników gitary Gibson SG nalezą Angus Young, Tony Iommi i Eric Clapton, który często używał tej gitary za czasów świetności zespołu Cream.

Gibson Flying V
Oglądając koncerty grup rockowych i metalowych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych możemy zaobserwować, że gitarzyści używali wtedy gitar w kształcie litery V. Pierwsze instrumenty zostały wyprodukowane w 1958 roku, ale z powodu niskiej sprzedaży, zostały wycofane z produkcji, by dziewięć lat później powrócić i na stałe zapisać się w historii muzyki rockowej. Gitar tych używało wielu wybitnych gitarzystów, na przykład muzycy zespołu Metallica, Scorpions, Judas Priest.

Czy wiesz, że…
Gitary elektryczne często są szufladkowane z powodu swej użyteczności w danym gatunku muzycznym, dlatego często mówi się, że gitara jest do rocka, bluesa, jazzu czy country, ale warto próbować różnych gatunków by obalać stereotypy. Przykładem jest Albert King, wielki gitarzysta bluesowy, który wielokrotnie udowadniał, że do bluesa świetnie nadaje się także gitara flying V, która używana jest najczęściej w znacznie mocniejszych gatunkach muzycznych.

Podsumowanie
Na rynku muzycznym istnieją producenci, którzy za priorytet stawiają sobie najwyższą jakość i Gibson jest jednym z takich producentów. Niezależnie czy gramy jazz, blues, rock czy metal, zawsze znajdziemy odpowiednią gitarę u tego producenta i możemy być pewni, że kupując gitarę Marki Gibson dostaniemy produkt, który będzie nam służył przez długie lata, pod warunkiem, że podczas koncertów nie będziemy brali przykładu z zespołów takich jak The Who, ponieważ nagłe spotkanie instrumentu z podłogą zwieńczało liczne koncerty tej rockowej kapeli.