Kupujemy Gibsona

Niezależnie czy jesteś początkującym gitarzystą czy też profesjonalnym muzykiem, szukającym lepszego brzmienia, kupienie odpowiedniego Les Paula może być trudnym wyzwaniem. Istnieje niemalże 127 modeli, które zostały wyprodukowane pod nazwą Les Paul od 1952 roku. Żeby trochę rozjaśnić sytuację, warto zapamiętać, że wszystkie wywodzą się z trzech podstawowych modeli. Wszystkie gitary cechuje mostek typu ‘Tune-o-matic’ oraz tak zwany stop bar. Możemy spotkać modele, które posiadają lub nie posiadają płytki na korpusie. Po za reedycjami starszych modeli, wszystkie Les Paule są wyposażone w humbuckery. Zazwyczaj są zrobione z mahoniu, chociaż istnieje seria nazwana “SmartWood Exotics”, która wytwarzana jest z różnych odmian drewna egzotycznego.

Istnieje wiele odmian oraz reedycji, opartych na powyższych cechach, różnią się one kilkoma rzeczami, jednak wszystkie należą do rodziny Les Paul. Jeżeli rozważasz kupno Gibsona, warto sprawdzić oferty sklepów internetowych. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać pewne i sprawdzone sklepy z dobrą reputacją, jak na przykład sklep muzyczny.pl.

Zobacz produkty Gibsona: http://muzyczny.pl/produkty.pl?rodzaj=SZUKAJ&sortowanie=1&p=149&szukaj=

GIBSON LES PAUL STANDARD

Jest to współczesna wersja modelu, który został wprowadzony w latach 1958-1959. Ponownie wprowadzono go w roku 1976. Korpus oraz gryf są wykonane z jednolitego mahoniu, natomiast podstrunnica to palisander lub klon. Dzięki przystawkom Burstbucker Pro, brzmienie tego modelu jest zbalansowane z lekką przewagą środkowego pasma. Do roku 1957, gitary te oferowane były z charakterystycznymi przystawkami single-coli w obudowie, które następnie zastąpiono humbuckerami. Zmieniono również hardware na chromowy. W roku 1960 Gibson wprowadził nowy rodzaj gryfu o grubości mniejszej o około 1/10 cala. Tak zbalansowany stosunek grubości do szerokości, został zaprojektowany dla osiągnięcia większego komfortu gry, dla szybko-grających gitarzystów. W dzisiejszych czasach, wersja Standard jest oferowana z obiema wersjami gryfów.

GIBSON LES PAUL STUDIO

Wprowadzony został w roku 1983. To bardziej wytworna wersja gitary, z cieńszym korpusem oraz bardziej zaawansowaną elektroniką, zaprojektowaną osobiście przez Les Paula. Została w niej zastosowana elektronika o niskiej impedancji, w celu zmniejszenia stosunku sygnału do szumu oraz uzyskania bardziej przejrzystego brzmienia. Cieńszy korpus zmienił balans tonalny instrumentu, jednak polepszona elektronika pozwoliła na uzyskanie lepszej jakości dźwięku w studio. Skorzystano z tych samych odmian drewna, jednak zrezygnowano z bindingu. W skrócie, wersja Studio jest trochę tańszą odmianą wersji Standard. Jest ona skierowana dla muzyków nagrywających w studio, którzy lubią połączenie klasycznego brzmienia Les Paula z nowoczesnym akcentem.

GIBSON LES PAUL CUSTOM

Najdroższa ze wszystkich odmiana Les Paula. Wprowadzony w roku 1954 model Custom, jest niewątpliwie najlepiej wyglądającą gitarą w ofercie firmy. Zawdzięcza to eleganckim wykończeniom oraz złotemu hardware’owi. Posiada binding zarówno po obu stronach korpusu jak i na obrzeżach gryfu. W gruncie rzeczy, jest to kopia modelu Standard o jeszcze większej estetyce wykonania. Dwa humbuckery zapewniają ciepłe brzmienie sprawiając, że to doskonały instrument do wykonywania partii solowych. Podobnie to innych serii Gibsona, Custom posiada również mostek typu tune-o-matic oraz stop bar.

Gibson Les Paul Standard

EPIPHONE LES PAUL

Seria Epiphone wzięła swoją nazwę od jej założyciela – Epaminodas Stathopoulo, nazywanego “Epi”, który był jednym z najpoważniejszych konkurentów Gibsona w latach 40 oraz 50 XX wieku. W roku 1957 firma została przejęta przez Gibsona i współcześnie zajmuje się produkcją ekonomicznych wersji Les Pauli na jego licencji.

Gitary Epiphone Les Paul są racjonalnie wycenione i oferują nieprzeciętny stosunek jakości do ceny. Mimo bardzo dobrej jakości tych gitar, przed ich zakupem warto wiedzieć kilka rzeczy:
Gibsony są produkowane wyłącznie w USA, podczas gdy Epiphony po jej granicami (zazwyczaj w Chinach albo Korei)
Gibsony pokryte są ultra-cienkim nitro-celulozowym lakierem, który nakładany jest kilka tygodni. W przypadku Epi, proces ten jest mniej skomplikowany. Na dodatek używany lakier jest bardziej wytrzymały
Gitary Gibsona są wykonane z najwyższej jakości drewna takiego jak na przykład południowo-amerykański mahoń, natomiast Epiphone używa mniej kosztownych materiałów jak połączenie olchy z mahoniem, co czyni go bardziej przystępnym cenowo
Brzmienie Gibsonów jest jaśniejsze w porównaniu do Epi
Elektronika, przystawki oraz hardware również różni się jakościowo na rzecz Gibsona

Ile to kosztuje?

Jeżeli nie chcemy wydać zbyt dużo, Epiphone Les Paul Junior lub LP Special będzie bezpiecznym wyborem. Trochę bardziej kosztowne są modele Epiphone Les Paul Custom oraz Les Paul Classic. Najdroższe są oczywiście modele Gibsona – Les Paul Standard oraz Les Paul Custom.

Wycieczka po fabryce Gibson: