GIBSON LES PAUL 60 TRIBUTE 2016

W historii wielu producentów instrumentów dochodziło do tego, że nawiązywali oni współpracę z wieloma znanymi muzykami. Nie inaczej było z firmą Gibson, która najczęściej kojarzona jest z gitarami typu Les Paul. Dziś gitary te używane są najczęściej w ciężkich odmianach rocka, jednak decydując się na wybór tego typu gitary warto zastanowić się nad tym skąd wziął się na nią pomysł. Wszystko zaczęło się od współpracy z Lesterem Polsfussem, znanym jako Les Paul. Artysta był nie tylko wybitnym muzykiem, ale także innowatorem w kwestii sprzętu muzycznego. Muzyk stworzył znany nam dziś model gitary, który przeznaczony był jednak do grania lżejszych gatunków muzycznych, takich jak jazz czy blues, jednak na przestrzeni czasu model ten ewoluował w gitarę, która dziś kojarzona jest z ostrymi odmianami rocka. Dziś gitar tych używają gitarzyści tacy jak Slash, Joe Bonamassa czy Mark Knopfler, i choć styl muzyczny każdego z nich różni się od siebie, to wszystkich łączy miłość do tego modelu gitary.
Gibson Les Paul jest jednak bardzo uniwersalną gitarą i doskonale sprawdza się w wielu gatunkach, nie tylko tych ciężkich. Gitara posiada bardzo ciepłe i tłuste brzmienie, które bardzo dobrze pasuje do jazzu czy bluesa. Gitara ta bardzo często występuje z przetwornikami typu humbucker, lecz jeśli zależy nam na przetworniku stanowiącym swoisty most pomiędzy single coil a humbuckerem, wówczas bardzo dobrym wyborem będzie gitara
Gibson Les Paul 60 Tribute, która została wyposażona w dwa przetworniki typu P90. Pozwolą one na osiągnięcie bardzo klarownego i ciepłego dźwięku, z pazurem wystarczających do ciężkich odmian rocka, ale na tyle jasnym by móc używać jej do grania lżejszej muzyki. Instrument posiada mahoniowy korpus oraz gryf, więc nie jest to lekka gitara, jednak została na tyle dobrze wyważona, by granie na stojąco nie sprawiało najmniejszego problemu. Znaczną zaletą gitary jest jej podatność na artykulacje, dzięki czemu techniki takie jak vibrato będą łatwo słyszalne, co w połączeniu z niską akcją strun oraz bardzo dobrze dobrze wyprofilowanym gryfem, stanowi bardzo korzystną mieszankę.
Gibson jest marką, która kojarzy chyba każdy gitarzysta. Instrumenty producenta nie nalezą do najtańszych, jednak wszystkie tworzone są z wielką pasja i dbałością o jakość, dzięki czemu są warte swojej ceny. Gibson Les Paul 60 Tribute nawiązuje budową do pierwszych modeli marki, dzięki czemu zadowoli nie tylko osób szukających nowych rozwiązań, ale także koneserów gitar.

  • 20 września 2017